سیستم اعلام و اطفاء حریق ضامنی هوشمند برای جلوگیری از خسارت جانی و مالی

سیستم اطفا حریق

سیستم اعلام و اطفاء حریق دارای انواع مختلفی است. چه زمانی که شما آتش را می بینید برای خاموش کردن آن اقدام می کنید. اعلام و اطفاء حریق  در حال صورت گرفتن است، البته نه یه صورت سیستماتیک.

به طور کلی آتش یکی از حوادثی است که در بسیاری مواقع قابل مهار برای ما است. البته این موضوع مشروط به شارژ بودن کپسول آتش نشانی است. اول ایمنی بعد کار، شاید همین جمله پر تکرار بتواند به ما نشان دهد که شارژ کپسول آتش نشانی در هر مکانی که وجود دارد، ایمنی است و بعد از آن می توان کار کرد نه صرف داشتن این وسیله. کپسول آتش نشانی از جمله تجهیزاتی است که در استانداردهای بین المللی مقابل با آتش وجودش حیاتی است.

کپسول آتشنشانی انواع مختلفی دارد که وزن کپسول های دستی از 1 کیلوگرمی تا 14 کیلو گرمی یا 14 لیتری متغیر است . کپسول های بزرگتر هم وجود دارد که به دلیل سنگین بودن با چرخ دست حمل می کنند و حتی در جای ثابت نصب می شود که دیگر این نوع از کپسول های آتش نشانی دستی نمی باشد.

داشتن تجهیزات آتش نشانی مانند کپسول آتشنشانی برای اطفاء حریق کافی نیست، شما باید بررسی کنید که آیا تجهیزاتی مانند کپسول های آتش نشانی از نظر سلامت فنی بررسی شده اند و مشکلی ندارند و یا عملکرد آنها به هر دلیلی برای شما محدود شده است و نمی توانند تاثیر گذاری مورد نیاز شما در زمان حادثه را داشته باشند. از طرفی کپسول های آتش نشانی باید در زمان های مشخصی سرویس دهی و شارژ شوند تا در زمان های اضطراری که قصد استفاده از آنها را دارید، برای شما مشکل ساز نشوند.

مهمترین نکات در شارژ کپسول آتش نشانی

مهم ترین مورد در این مورد این است که باید در نظر داشته باشید که کپسول های آتش نشانی شما هر سال باید سرویس و شارژ مجدد شوند، در صورتی که تاریخ دقیق پایان می خواهید کافیست نگاهی به کارت متصل به کپسول یا برچسب آن بیندازید، به همین راحتی.

اگر شما حتی یک مرتبه از کپسول آتش نشانی خود استفاده کرده باشد، باید حتما نسبت به شارژ مجدد آن اقدام کنید. از طرفی اصلا مهم نیست که چقدر از حجم آن باقی مانده است، چون کپسول آتش نشانی شما بعد از یک بار استفاده دیگر آن فشار و قدرت خاموش کنندگی را نخواهد داشت

در بالا تصویر کپسول های آتش نشانی در سایز های مختلف را ملاحظه می فرمایید.
اقدامات بعد از شارژ کپسول آتش نشانی به شرح زیر می باشد:
بعد از شارژ کپسول آتش نشانی باید به دو نکته مهم توجه کرد. نخست اینکه پلمپ کپسول آتش نشانی بعد از شارژ همواره باید دست نخورده باشد. محل نگهداری آن نیز باید دردسترس باشد.

شارژ کپسول آتش نشانی
سیستم اعلام و اطفا حریق چیست ؟

سیستم اعلام و اطفاء حریق یک ماشین هوشمند است که به صورت کاملا اتوماتیک ابتدا محل آتش را پیدا  و سپس ضمن اعلام مکان آن شروع به خاموش کردن آتش سوزی می کند.این سیستم همانگونه که از نامش مشخص است، از دو دستگاه مجزا اعلام و اطفاء تشکیل شده. سیستم اطفاء نیازمند وجود سیستم اعلام است وسیستم اطفاء در درون خود یک سیستم اعلام هم دارد. پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر، این سیستم ها به علوم گسترده امروزی مجهز کرده است. می توان گفت تا حدود زیادی نسل های جدید سیستم اعلام و اطفاء حریق را باید برگرفته از علوم نو ترکیبی دانست که با استفاده از چند فناوری به هم پیوسته به صورت پیوسته عمل می کند. سیستم های اعلام و اطفاء در بخش اعلام  معمولا از سنسورهای حرارتی، اجزای هشدار دهنده و تشخیص گرهای مختلف شیمیایی تشکیل می شوند. در بخش اطفاء که محل کارکرد های مختلف ماست، در سیستم  آبی به طور کلی شامل مجموعه کاملی از ادوات از قبیل پمپ های مخصوص اطفاء حریق ، نازل ، اسپرینکلر و تجهیزات نظارتی است.

به طور کلی  سیستم  اعلام و اطفاء حریق را می توان به این پنج دسته تقسیم کرد:
1-سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک آبی
اطفاء حریق با آب نخستین فکر انسان برای مقابله با آتش بود و دستگاه  سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک آبی  نیز اولین ساختار اتوماتیک برای خاموشی آتش بود. ساختمان های اداری و مسکونی ، اماکن تجاری و سازه های بلند از  این سیستم استفاده می کنند.
2-سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک CO2
سیستم اعلام و اطفاء حریق دی اکسید کربن برگرفته از نامش CO2 را برای خاموش کردن آتش در حریق پخش می کند. فرآیند شیمیایی در این سیستم سرعت کار را بالا می برد و از گسترش آتش سوزی های بزرگ می تواند جلوگیری کند. در آتش سوزی هایی که بر پایه حضور برق و یا مواد قابل اشتعال باشند به کار می روند.
3-سیستم اعلام و اطفاء حریق جامد
سیستم اعلام و اطفاء حریق جامد یا پودری : دراین دستگاه که شباهت هایی به  سیستم اعلام و اطفاء حریق دی اکسید کربن دارد، ماده جامد و پودری در کنار یک ماده گازی در فرایندی شیمیایی نوعی ریزذرات جامد را برای اطفاء از خود پدید می آورند.
4–سیستم اعلام و اطفاء حریق گازی : سیستم اعلام و اطفاء حریق گازی طی فرآیندی ابتدا گاز اکسیژن را کاهش می دهد،بعد ازاستخراج اکسیژن و پایان شعله های زبانه کشیده نوبت به خروج گرما می شود. این سیستم به طور خاص برای اتاق های برق و سرورهای اینترنتی و آی تی استفاده می شود.

سیستم اطفا حریق

5- سیستم اعلام و اطفاء حریق گاز و مایع : در این سیستم اطفاء حریق خنک سازی محل الویت است و دستگاه مه ساز این کار را انجام می دهد. بعد از پایین آمدن حرارت، دستگاه مربوطه فرایند ورود بخار آب را آغاز می کند. این واکنش شیمیایی با جدایی و اخراج کامل اکسیژن همزمان با فروکش کردن شعله های آتش به پایان می رسد.